Mulčování

04.05.2018

Čím mulčovat?


1. Seno

Vyšší tráva a byliny – nejlepší mulč, vzdušný a zároveň dodá do půdy živiny, až se rozloží. Málokdo má ale na zahradě louku, kterou kosí kosou nebo křovinořezem. Sekačka na trávu nám totiž takové seno neudělá.


Nechte si na okraji trávníku nebo někde v zapadlém koutu trávu trošku víc vyrůst a pak ji požněte srpem nebo kosou. Budete mít alespoň trochu mulče, třeba na zeleninový záhon.

2. Tráva ze sekačky

Sekačka na trávu vám udělá travní drť, která se špatně suší a v silnější vrstvě zahnívá. To na záhony nechceme.
Trávu usušte v malých kupičkách, které často obracejte, nebo na sítech/ploché střeše/chodníčku a pak ji suchou shrabte. Nebo ji smíchejte se senem, které si "pěstujete" na okrajích trávníku.

3. Sláma

Obsahuje příliš mnoho uhlíku, který při rozkládání odebírá z půdy dusík. Proto ji samotnou na záhony nedávejte.
Slámou mulčujte na podzim a přidejte do ní hnůj nebo kompost (dají se koupit i v zahradnických obchodech).

4. Plevel

Čerstvě vypleté rostliny můžete rovnou pokládat na záhony v tenké vrstvě. Pozor ale na velmi vytrvalé plevele jako je svlačec nebo pýr, ty jsou schopny zakořenit i po vytržení. Taky na volnou půdu nedáváme rostliny se semeny.

10. Kartony

Lepenku použijte na souvislejší plochy. Aby to nevypadalo nevzhledně, tak ji přikryjte senem nebo kompostem, lepenka se pak krásně rozloží.

5. Textilie

Na připravený záhon můžete rozprostřít i netkanou textilii nebo jutový koberec, udělat díry a do nich sázet. Nevýhodou je, že do půdy nepřináší žádné zúrodňující látky. 

6. Kameny

Použijte je ideálně do trvalkového záhonu. Také do půdy nepřidají žádné živiny navíc, ale když použijete různě velké oblázky, tak to bude alespoň dobře vypadat.

7. Půdopokryvné rostliny

Pod stromy nebo keře můžete vysadit třeba barvínek nebo zběhovec. Zanedlouho udělá souvislý koberec, který navíc hezky kvete.

8. Kůra, štěpka a piliny

Obsahují látky, které zpomalují růst okolních rostlin.
Kůrou a pilinami mulčujte jen jehličnany a dřeviny, co bujně rostou (např. bez).

Stránky vytvořeny Zahrádčenou |  Vypěstováno v roce 2018
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!