Přírodní postřiky
V přírodní zahradě můžeme použít různé způsoby jak zajistit našim rostlinám a plodinám klid od škůdců a nemocí. Kromě biologické ochrany můžete použít i klasické postřiky. Tedy zas tak klasické ne - nejsou totiž syntetické, ale rostlinné.
Základem je pestrost stanovišť a druhů, která nabízí ubytování predátorům. Na zahradě tak může vzniknout relativně stabilní síť vztahů, která nedovolí přemnožení některého ze škůdců. Vznikají tak "přiměřené škody", na které je přírodní zahradník ochoten přistoupit.
Co když se ale dosáhnout rovnováhy stále nedaří nebo to trvá moc dlouho? Rada zkušených starších generací zní: "Tak to něčím stříkni!" A když víte čím, tak je klidně můžete poslechnout! Existuje totiž spousta rostlinný nebo přírodních látek, které pomáhají proti hmyzu nebo houbovým chorobám.
Vybrala jsem několik přípravků a rostlin, které nám mohou pomoci.
Pro recepty na výrobu vlastních postřiků z konkrétních rostlin mi stačí napsat a já vám recept obratem pošlu:
Hotové přípravky
Zaderach
Nejzajímavější z komerčně prodávaných přípravků jsou za mě ty s obsahem zaderachu indického (Azadirachta indica). Účinkuje na škůdce vnitřně - musí ho sníst. Působí tedy vyloženě na ten hmyz, který si na vašich rostlinách chce pochutnat. Což jsou zejména mšice, bělásci, molice nebo mandelinky.
Dokonce lze jeho látek využít tak, že jimi pohnojíme půdu a rostlina si obranné látky natáhne do svých listů a pak se brání vlastně sama. Osvědčilo se to například i proti krytonoscům.
U nás jsou dají sehnat hnojivé tyčinky Big Beat nebo postřik Neem Azal.
Pongamový olej
Olej se semen kaledy lysé se používá jak při napadení škůdci, tak i jako prevence. Vytvoří na listech jemný film, který odrazuje škůdce jako jsou mšice, molice, svilušky, housenky i larvy. Některé to tedy neodradí, ale stačí si párkrát kousnout a škůdce už navždy dokousal. Preventivně působí proti chorobám jako je plíseň šedá, padlí nebo rez.
Můžete vyzkoušet přípravek Rock Effect.
Řimbaba
Extrakty z řimbab (Chrysanthemum cinerariifolium a coccineum) se používají jako kontaktní insekticid na hmyzí škůdce. Je tedy třeba, aby byl škůdce přímo zasažen. A zároveň aby bylo zasaženo co nejméně jiných druhů hmyzu (toho "užitečného")! Ideálně tedy stříkat třeba navečer nebo brzy ráno a přímo na napadená místa rostlin.
Jeho velkou výhodou je, že se brzy rozkládá na neškodné látky, které nejsou nebezpečné pro člověka ani pro teplokrevná zvířata.
U nás se používají prostředky Spruzit nebo BIO-6000 Piretrin.
Domácí přípravky
Domácí postřik se dá vyrobit různě, nejčastěji se však setkáme s extrakty, nálevy, odvary a kvasnými výluhy z rostlin, které máme na zahrádce nebo nedaleko ní. Výhodou je, že je to poměrně jednoduché, rostlinný materiál máme většinou k dispozici a ušetříme.
Každý postřik se vyrábí a dávkuje trošku jinak, proto nebudu zdržovat mnoha recepty a ráda vám je pošlu, když si o ně napíšete.
↑ Pro zaslání níže zmíněných receptů si napište do formuláře ↑
Mandelinky, housenky motýlů, larvy brouků
Je jich samozřejmě víc, ve zkratce jsou to všichni ti, co nám okusují úrodu. Přípravky často fungují preventivě – buď jako odpuzovač nebo zabraňují dospělcům naklást na listy vajíčka. Taky se může stát, že škůdci tam po postřiku zůstanou a vy máte pocit, že to nezabralo – často mají ale zablokované trávení, takže už nežerou dál.
- puškvorec - extrakt
- česnek - extrakt z cibulí
- pelyněk - extrakt z kvetoucí natě
- koriandr - extrakt ze semen
- rajče - extrakt z listů
- šanta - extrakt
- bazalka - extrakt
- dobromysl, mateřídouška - extrakt
- rozmarýna - extrakt a výluh
- routa - extrakt z listů a květů
- šalvěj - extrakt
- aksamitník - extrakt
- vratič - extrakt z květů
Molice, mšice, třásněnky, svilušky
Obecně se dá říct, že tyto přípravky fungují na menší savý hmyz. Můžete na ně použít i všechny výše zmíněné přípravky na mandelinku a spol. Plus něco navíc:
- paprika (chilli) - extrakty a odvary z plodů
- přeslička - odvar
- levandule - extrakt z čerstvých nebo suchých rostlin
- kopřiva - výkvas
Houbové choroby
Nejlépe fungují tyto přípravky preventivě. Když už víte, že se nemoc vrací, tak stříhnout před deštivým obdobím.
- cibule - výluh ze slupek
- puškvorec - extrakt
- česnek - extrakt
- pelyněk - extrakt
- koriandr - extrakt ze semen
- levandule - extrakt
- rozmarýna - extrakt a výluh
- přeslička - odvar
- vrba - výluh z kůry
- kopřiva - výkvas
Mravenci
Nejde ani tak o mravence, jako spíš o mšice, které si mravenci pěstují na stoncích rostlin. Tyto prostředky však pomohou mravence odpudit a tím počet mšic snížit. Aplikují se na půdu kolem plodin.
- paprika (chilli) - extrakty a odvary z plodů
- vratič - extrakt z květů
- šanta - extrakt
Hryzci a krtci
Tato roztomilá zvířátka také nechceme zabít, ale jen přemluvit, aby si šla hrabat jinam. Třeba k sousedům :-) Výluh se proto lije do jejich děr.
- bez - prokvašený výluh z listů
Slimáci
A jako bonus i pár tipů proti slimákům. I když musím přiznat, že jsem ještě nenašla stoprocentní osvědčený recept. Tak můžete zkusit tyhle:
- popel - posypat půdu jemným prachem
- pivní pasti - zakopat nádobu do země
- Presto - fosforečnan železitý
Na závěr ještě jedna perlička:
Přípravky z cibule a vrby (a zřejmě nejen ty) mají tu vlastnost, že zároveň rostliny posilují. U vrbového výluhu bylo pozorováno významné navýšení hmotnosti ošetřených plodin díky obsahu růstových hormonů. Prostě to pak roste jako vrba.
U cibulového prokvašeného výluhu získají rostliny větší odolnost vůči houbovým chorobám.
Informace jsem čerpala z knížky Přírodní cestou nejen proti chorobám a škůdcům, Roman Pavela, Kurent 2020.