Řez keřů

18.01.2019

Způsobů a metod, jak správně ořezat keře, je spousta a pomalu každý zahradník vám poradí něco jiného. Vybrala jsem ty nejnutnější zásahy, které pomohou keřům vytvořit zdravý a přirozený porost. 

Některé keře potřebují naši péči, aby vytvořily hustý porost nebo měly více květů a plodů. Ale spousta keřů, které najdeme v přírodní zahradě se o sebe postarají samy. Zde najdete stručné rozdělení druhů, které v zahradách používám nejčastěji.

Prosvětlovací řez

Tento řez provádíme hlavně proto, že časem tyto keře stárnou, mají kratší přírůstky a méně květů a plodů. U těchto keřů bychom měli každé 3 roky vyřezat nejstarší větve. Pokud necháme keře několik let neudržované, můžeme je zkrátit i velmi krátce u země a tím je zmladit. Prosvětlovací řez je nejlepší provádět v zimě nebo v předjaří. Do této skupiny patří: meruzalka, rybíz, růže, tavola, pustoryl, ptačí zob, zimolez, svída, kalina, dřín, líska, arónie, bez černý, vejgélie.

Krátký řez

Tyto keře se seřezávají těsně nad zemí, aby se řádně zahustily a vytvořily květy. Jsou to typicky keře, které kvetou na koncích větví. Patří sem távolníky a komule.

Živý plot

Keře do živého plotu musíme seřezávat pravidelně, aby se plot dostatečně zahustil. Mladé sazenice seřízneme krátce u země, aby se pravidelně zahustily. U starších rostlin zapěstovaných přímo pro živý plot stačí zkrátit postranní větve a vršek kmene. První 4 roky seřezáváme 1 ročně před vegetací. Teprve poté můžeme živý plot tvarovat po stranách a vodorovně seřezávat vrchol. Živý plot nezastřihujeme kolmo, ale do lichoúhelníku, aby na spodní větve dopadal dostatek světla. Tento řez provádíme během jara. Živý plot můžeme vytvořit z těchto druhů: zimostráz, ptačí zob, habr, hloh, meruzalka, muchovník Lamarckův.

Maliny a ostružiny

V létě nezapomeňte seříznout maliník a ostružiník. Po sklizni ustřihneme těsně nad zemí loňské výhony, necháme nejsilnější letošní. Budou vám pak lépe plodit.

Bez řezu

Naštěstí tu jsou i keře, které řez nepotřebují a vystačí si zcela samy. Řez nepotřebuje zimostráz, hlohyně, klokoč, šeřík, skalník, hloh, rakytník, muchovník, dřišťál a také mnohé popínavky jako zimolez, plamének alpský, aktinídie, akébie, přísavník nebo břečťan.


Stránky vytvořeny Zahrádčenou |  Vypěstováno v roce 2018
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!