Bezúdržbová zahrada: nový trend nebo mýtus?

19.07.2025

"Chceme zahradu, která bude bezúdržbová." To je velmi častý požadavek, který slýchám od klientů při plánování zahrady. Ale většinou se vzápětí společně zasmějeme a klienti vysvětlují, že vědí, že úplně bez údržby to nejde. A je to tak. Bezúdržbová zahrada, kterou byste jednou založili a víc se o ni nemuseli starat, prostě neexistuje. Nebyla by to totiž zahrada, ale umělá poušť.

Chtít ale nízkoúdržbovou zahradu, která nepotřebuje moc péče, není žádná utopie. Právě naopak! Přesně tak může fungovat přírodní zahrada, kde využijete přirozené procesy. Jděte na to chytře a nechte přírodu, ať vám pomůže!

Co je na zahradě největší buzz-killer?

  • pletí

  • zalévání

  • střih keřů a živých plotů

  • sekání trávy

Podíváme se na to, jak tyto činnosti v nízkoúdržbové zahradě co nejvíce omezit:

1. Omezte trávník na minimum

Spousta lidí si myslí, že mít na zahradě trávník je to nejjednodušší, co mohou udělat. Je to ale jeden z nejčastějších omylů! Klasický anglický trávník se musí velmi často sekat, zalévat, hnojit a provzdušňovat.

Vyměnit ho můžete například za bylinný trávník – tedy alternativu k trávníku, která je přirozenější. Je to porost, který vznikne tím, že nějakou část zahrady začnete pravidelně sekat. Nastěhují se tam postupně rostliny, které nízké sekání snesou – mochny, vrbiny, popence, rdesna, ale i trávy jako jílek nebo lipnice. Výsledkem je směs trav a bylin, které nejen že nepotřebují zalévat a hnojit, ale v sušším období si udrží svoji zelenou barvu.

Jediná práce, která zde zůstává, je časté sekání. Jestli chcete omezit i to, vsaďte na trvalky.

2. Zvolte nenáročné trvalky a keře

Správně založený trvalkový záhon bude vyžadovat jen minimum práce. Musíte ho jen dvakrát za rok vyplet (aby se z něj nestal les) a zhruba jednou za 3 roky doplnit mulč.

A jak správně založit trvalkový záhon vhodný pro bezúdržbovou zahradu? Stačí se držet tří zásad:

  • Výsadba musí být hustá

  • Vybírejte suchomilné trvalky nenáročné na živiny a vodu

  • Dobře připravte půdu (vyplet, doplnit živiny, provzdušnit)

Keřové výsadby mohou být v omezení péče o zahradu ještě efektivnější. Jejich založení není tak drahé a při správném výběru druhů je péče opravdu minimální. Některé keře do bezúdržbové zahrady tak stačí jednou za 5 let prosvětlit či zmladit a dle potřeby doplnit mulč. A když vyberete ovocné druhy, tak k nim můžete mít jako bonus spousty ovoce.

Zkuste si zasadit dřín, muchovník nebo zimolez kamčatský!

3. Vsaďte na půdopokryvné rostliny

S pletím vám skvěle pomůžou půdopokryvné trvalky nebo nízké dřeviny. Když vyberete ty správné, samy se rozrostou do hustých koberců, které nedají plevelu šanci. Zároveň pomáhají udržovat v půdě vodu – takže vlastně dvě mouchy jednou ranou.

A jestli se bojíte, že taková výsadba bude unylá, přidejte k půdopokryvkám nějakou tu vertikálu – třeba náprstník, zvonek nebo kokořík.

Půdopokryvné trvalky: kakost oddenkatý, kakost krvavý, kamejka modronachová, kontryhel měkký, mateřídouška, zvonek jadranský
Půdopokryvné dřeviny: barvínek menší, skalník vodorovný, břečťan popínavý

4. Mulčujte – ale chytře

Pro podporu bezúdržbovosti záhonů využijte mulčování. Kromě toho, že potlačuje plevel, ještě chrání půdu před vysycháním. Můžete použít různé materiály – já nejčastěji používám štěpku z listnáčů.

Práci vám ale výrazně ušetří, když budete používat materiál z vlastních zdrojů nebo alespoň blízkého okolí. Pro mě byl game changer v mulčování pořízení vlastního štěpkovače!

5. Voda jako přirozený prvek

Bez zalévání neznamená, že bude vaše zahrada vyschlá a žlutá. Pokud je voda v zahradě dobře zachycena, celý systém je stabilnější a dokáže si vodu uchovat pro sušší období.

Můžete zkusit vymodelovat svejly, založit dešťové záhony nebo zřídit zavlažování samospádem ze sudu s dešťovkou. Takové hospodaření s dešťovou vodou je klíčové pro udržitelnou zahradu.

6. Přijměte přirozenost

Abyste se na zahradě nesedřeli, je také potřeba přijmout, že je to živý a přirozeně proměnlivý prostor. Někdy něco neroste tak, jak chceme. Něčemu se zase daří líp, než jsme čekali. Pozorujme, přijměme zahradu takovou, jaká je. Zvykněme si na divokost a nesouměrnost.

V zahradě plyne čas pomalu – využijme tedy toho, že máme místo, kde se můžeme zastavit i my.

Nový trend

Za mě je teď rozhodně nejvíc v módě si zahradu užívat. A to je super! Odpočívat, kochat se květinami, potkávat s přáteli. A to dává prostor přírodním nízkoúdržbovým zahradám, které nejen šetří práci, ale i zlepšují naše okolí. Zvyšují biodiverzitu, lépe zadržují vodu, ochlazují, přinášejí zdravější potravu nám i zvířatům. 

Udělejte pro sebe něco dobrého - pořiďte si nízkoúdržbovou zahradu!


Když si předem dobře ujasníte, co chcete v zahradě dělat, bude se vám vytvářet snadněji. Přesně s tímto procesem vám můžu pomoct a dodat odborné informace, které potřebujete k naplánování a založení zahrady.

Chcete se dozvědět víc o přírodním zahradničení?


Nechte si posílat články přímo do mailu.